Tejpování, za jehož zakladatele je považován japonský lékař a chiropraktik Dr. Kenzo Kase, v posledních letech nabývá na popularitě. Barevné pásky na lidských tělech si všímáme nejen v televizi, ale už i v každodenním životě a osobní zkušenosti má spousta z nás.
Původní metoda pro sportovní terapie nachází dnes uplatnění také v rehabilitaci, fyzioterapii i ortopedii. Tejpovány jsou dnes i zvířata, například koně při dostizích.

 

Působení samotného kinesiotapingu můžeme lidsky popsat tak, že nám díky svému tahu částečně šetří práci postiženého svalu a ten může lépe regenerovat. Na rozdíl od bandáží neomezuje průtok krve a lymfatického systému, ba naopak tah tejpu má tendenci svalová vlákna odtahovat a tím je zaručena rychlejší látková výměna v  postiženém místě. Pro zvýšení účinnosti používám pod tejp magnetky na aktivaci trigger points (spoušťových bodů), které jsou ne zřídka totožné s akupunkturními body, proto Aku-taping. Před samotnou aplikací tejpu provádím palpační a funkční diagnostiku s cílem určit příčinu bolesti – místo narušení kinetického řetězce (nejslabší místo z hlediska mechaniky pohybu). Často používám kombinaci kinesiotejpu s cross tejpem viz. foto.

 

 

V současné době používám tejpovací pásky AcuTop premium, nebo Ares, které považuji za střední kvalitu. V případě zájmu je možnost prodeje tohoto kinesiotejpu 1m za 40 Kč. Kvalita kinesiologických pásek na dnešním trhu je různá. Každopádně je třeba si uvědomit, že u kvalitních tejpů by měl výrobce psát procenta napětí tejpovací pásky. Tejpy, které dnes seženete v různých velkoobchodech, osobně považuji za podprůměrné ze dvou hlavních důvodů (když pomineme cenu).
Ten první je, že tejpy bývají vyráběné bez napětí a ten druhý je že mají agresivní lepidla, což způsobuje alergii kůže, svědění a v některých případech i ekzém.
 
Cross tape
Čili tejp křížový, méně známý a méně používaný. Velice účinný  při dekubitech (defektech na měkkých tkáních), proleženinách, podlitinách, modřinách, svalových spazmech, bolestivých jizvách a svalových bolestech jenž mají neznámý původ . Tejp je vyráběn jako voděodolný s hypoalergením lepidlem. Je možné ho aplikovat i pod kinesiotejp. I zde se mi nesmírně osvědčilo aplikovat pod cross tejp magnetky na trigger pointy – spouštové body, jinými slovy body bolesti.

 

Nejčastěji tejpované partie:
  • ramena a deltové svaly
  • karpální tunel
  • trapézové svaly a svaly krku
  • svaly v oblasti lopatky
  • bederní páteř
  • svaly stehen, hýždí, lýtkové svaly, kolena kotníky
  • a jiné v případě vašich individuální potíží
Aku - tejp karpálního tunelu
Aku – tejp karpálního tunelu